Maski, czyli profesjonalna ochrona dróg oddechowych

Drogi oddechowe w wielu przypadkach są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia. To sprawia, że w poszczególnych zawodach obowiązkowo należy z nich korzystać. Jeżeli z takich proponowanych rozwiązań ie korzystamy, narażamy się na poważne komplikacje. Ich skutki to najczęściej rozmaite dolegliwości zdrowotne. W gorszych przypadkach zagrożone jest również i życie. Konsekwencje sprawiają, że nie należy ich ignorować. Najczęściej proponowane rozwiązania zabezpieczające to maski z kategorii P1, P2 oraz P3. W efekcie można odpowiednio dostosować potrzebne rozwiązanie do istniejących potrzeb. Stopień ochronny oraz zabezpieczający wzrasta w nich aż do poziomu P3. Dodatkowo ochronie podlega w nich nie tylko sam układ oddechowy. W największe skali P3 można znaleźć i odpowiednie rozwiązania chroniące oczy. Niekiedy podobne metody można znaleźć i w innych kategoriach. Najważniejszą częścią w takich maskach i półmaskach są filtry. To one mają za zadanie taką filtrację powietrza by osoba oddychała tylko w bezpieczny sposób. Wszystko ze względu na istniejące zagrożenia, które obejmują przedział między innymi od pyłu i smogu, niebezpieczeństwa biologiczne, substancje chemiczne i wiele innych stanowiących ryzyko dla człowieka. Wszystko wiąże się z problemami układu oddechowego. Można tu wymienić między innymi pylicę płuc, obrzęki płuc, astmę, alergie i rozedmę. Mogą się jednak zdarzyć bardziej poważne i niebezpieczne urazy i uszkodzenia układu oddechowego obejmujące między innymi nowotwory krtani oraz nosa.

Zawarte w nim cząsteczki i inne drobne elementy mogą uszkodzić kolejne elementy dróg oddechowych. Najczęściej są one spotykane na placu budowy, halach, magazynach, warsztatach mechanicznych i wszędzie tam gdzie znaleźć można duże zapylenie otocznia. Tym samym wraz z nimi coraz powszechniej stosuje się je i w przypadku tradycyjnych remontów. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju i skali istniejących zagrożeń. Klasy ochronne są bardzo ważne, również, dlatego że w przypadku P1, chronią one przed około 80% cząsteczek. Ich wielkość najczęściej ni powinna przekraczać 2 mikrometrów. Z kolei w przypadku maski P2, ich skuteczność sięga już aż 94% cząsteczek większych niż 0,5 mikrometrów. Maski P3 są w stanie ochronić użytkownika przed 99,95% cząsteczek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów. W swojej bardziej zaawansowanej formie chronią przed najpoważniejszymi zagrożeniami.

Na sam Kiec warto dodać, że maski w poszczególnych modelach pozwalają na łączenie ich z innymi osprzętami dla pracowników. Dotyczy to między innym środków ochrony słuchu oraz kaski. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa pracowników na poszczególnych stanowiskach.